top of page

Триває обговорення пенсійної реформи уряду В.Гройсмана


Нагадуємо, що на урядовому сайті триває обговорення пенсійної реформи. Подаємо питання і відповіді, які найбільше турбують освітян та українців в цілому:

Роз’ясніть, з яких міркувань право на пенсію за вислугу років залишили лише військовослужбовцям?

Призначення пенсії за вислугу років пов’язується не з досягненням пенсійного віку та наявністю загального трудового стажу, а з утратою професійних якостей, коли працівник не може повноцінно працювати за своєю спеціальністю до похилого віку. Пенсія призначається як компенсація втраченої працездатності за професією. Але правом виходу на пенсію за вислугу років користуються 7-10% працівників. Тому що законодавство передбачає обов’язкове звільнення з роботи, яка дає право на пенсію за вислугу років. І рівень пенсій невисокий. Зараз ми маємо дефіцит кадрів у сферах освіти та охорони здоров’я і позбавлятися кваліфікованих працівників було б нераціональним.

При цьому особам, які на дату набрання чинності запропонованим Законом, набудуть право на призначення пенсії за вислугу років, їм буде збережено право виходу на пенсію за діючими на сьогодні пільговими умовами. Пенсії за вислугою років, які вже призначені, будуть виплачуватися і надалі. Зміни стосуватимуться лише пенсіонерів, які виходитимуть на пенсію після набрання чинності відповідного закону.

Враховуючи особливості проходження військової служби передбачається зберегти пільгові умови пенсійного законодавства для військовослужбовців.

Що буде з тими, у кого не має 25 років стажу на момент досягнення пенсійного віку?

У разі відсутності в особи 25 років страхового стажу в 2018 році, така особа матиме право: по – перше, призначити пенсію після доопрацювання необхідної тривалості страхового стажу; по – друге: придбати (купити) стаж, якого не вистачає для призначення пенсії в 60 років; по – третє призначити пенсію в 65 або в 63 роки в залежності від наявного страхового стажу. Особам, в яких не буде 15 років страхового стажу призначатиметься державна соціальна допомога після досягнення 65 років.

Чи виплачуватиметься мінімальна пенсія тим, хто досяг 60-роічного віку і має трудовий стаж менше 15 років?

Як і сьогодні, так і після реалізації запропонованих заходів з удосконалення солідарної системи, право на призначення пенсії матимуть особи, в яких наявний страховий стаж не менше ніж 15 років.

Особам, які не матимуть 15 років страхового стажу, призначатиметься державна соціальна допомога після досягнення ними 65 років із урахуванням сукупного доходу сім’ї.

Чи зараховується навчання в університеті до страхового стажу?

Згідно зі статтею 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі – Закон), який набув чинності 01.01.2004, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Статтею 11 Закону визначений перелік осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню.

Особи, що навчаються у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі цим переліком не передбачені.

Водночас Законом передбачена можливість добровільної участі у пенсійному страхуванні (стаття 12 Закону). Особи, які досягли 16-річного віку та не належать до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до статті 11 цього Закону, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють на території України, громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, мають право на добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Таким чином, навчання після 01.01.2004 може бути зараховане до страхового стажу за умови сплати страхових внесків на умовах добровільної участі у пенсійному страхуванні.

Періоди трудової діяльності, у тому числі навчання, що враховувалися до стажу до набрання чинності цим Законом (до 01.01.2004) зараховуються на умовах, визначених законодавством, що діяло раніше.

Так, згідно з пунктом "д" статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи також зараховується навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Які пенсійні пільги передбачені для жінок?

За нині діючими правилами багатодітні жінки мають право вийти на пенсію на п’ять років раніше, тобто у 55 років. Це правило діятиме і надалі. Крім того, трирічне перебування у декретній відпустці зараховується до страхового стажу. Оскільки протягом цих трьох років внески до Пенсійного фонду за жінок, що перебувають у декретній відпустці, сплачує держава. Ця норма також збережеться після проведення пенсійної реформи.

Які стимули передбачені законопроектом для тих, хто працюватиме після досягнення пенсійного віку?

За наявності 35 років страхового стражу по досягненні 60-річного віку можна оформити пенсію. Якщо такий пенсіонер продовжує працювати далі, йому нараховується додатковий стаж. Кожний рік такого понаднормового стажу враховується при перерахунку пенсії по загальній формулі, тобто з коефіцієнтом 1. Якщо по досягненні 60 років і за наявності 35 років страхового стажу людина добровільно відмовляється виходити на пенсію і працює далі, то за кожен рік в такому випадку вона отримуватиме додатково 6% пенсії. Якщо понаднормовий стаж після 60-річного віку складає понад п’ять років, то за кожен рік періоду роботи (скажімо, 6-8 років), людина отримає додатково до пенсії 9%.

Проаналізувавши проект закону про пенсійну реформу, робимо висновки, що для освітян прогнози невтішні:

1. Якщо реформа буде проведена, то пільгова пенсія працівників освіти буде ліквідована.

2. При виході на пенсію виплата одноразової грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій буде відмінена.

3. У зв'язку з тим, що пенсійний вік насправді продовжено (називається "збільшенням трудового стажу") в закладах освіти буде збільшуватись кількість пенсіонерів, людей похилого віку, яким вже складно повноцінно працювати за своєю спеціальністю.

Featured Posts
Check back soon
Once posts are published, you’ll see them here.
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page